Jump to content

Victor Leemans

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Viktor Lemansi (Victor Leemans lindur më 29 qershor 1901 në Stekene - 3 mars 1971Loewen), deputet në Parlamentin e Bashkimit Evropian, politikan belgë nga Belgjika.

Viktori ishte përfaqësues i lëvizjes së flamenëve në vitet 1930-ta dhe anëtarë i organizatës fashiste Verdinaso. Pas luftës së dytë botërore hyri në radhët e demokratëve të krishterë dhe nga viti 1965 deri më 1966 ishte president i parlamentit të BE-së.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]