Jump to content

Vid Pečjak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vid Pečjak

Vid Pečjak [víd pečják] 7 janar 1929, Lublana[1] - 27 shkurt 2016, Bled[2] ishte një psikolog i shquar slloven.

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Poglavje iz psihologije (Kapituj nga psikologjia), 1965
 • Višji psihični procesi (Proceset e larta psikike), 1969
 • Psihologija spoznavanja (Psikologjia e njohjes), 1975
 • Poti do znanja (Rrugët drejt njohjes), 1977
 • Znameniti psihologi o psihologiji (Psikologët e mëdhenjë mbi psikologjinë), 1982
 • Nastajanje psihologije (Lindja e psikologjisë), 1983
 • Poti do znanja: metode uspešnega učenja (Rruga drejt njohjes:metodat e të mësuarit të suksesshëm), 1986
 • Misliti, delati, živeti ustvarjalno (Mendoni, veproni, jetoni kreativisht), 1987
 • Poti do idej (Rrugët deri te idetë), 1990
 • Hitro in uspešno branje (Leximi i shpejtë dhe i suksesshëm), 1991, 1992
 • Psihologija množice (Psikologjia e turmës), 1994
 • Politična psihologija (Psikologjia politike), 1995
 • Psihologija tretjega življenjskega obdobja (Psikologjia e moshës së tretë), 1998
 • Učenje, spomin in mišljenje (Të mësuarit, kujtesa dhe të menduarit), 2002
 • Psihološka podlaga vizualne umetnosti (Baza psikologjike e artit vizuel), 2006
 • Psihologija staranja (Psikologjia e plakjes), 2007
 • Človek in ekološka kriza (Njeriu dhe kriza ekologjike), 2010
 • Ustvarjam, torej sem (Krijoj prandaj ekzistoj), 2013

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Muris Idrizović, Otroška in mladinska književnost v Jugoslaviji, Založba Obzorja, Ljubljana 1984
 2. ^ "Umrl pisatelj in psiholog Vid Pečjak" [Vdiq psikologu Vid Pečjak]. Siol.net. 2016-03-01. Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2016. Marrë më 2016-03-01. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)