Vijay Seshadri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Vijay Seshadri
Vuay seshadri 4803.JPG
Ditëlindja: 13 shkurt 1954
Vendlindja: Bangalore, India
Kombësia: Amerikane
Zhanri: poezi

Vijay Seshadri (I lindur më 13 shkurt 1954 - në Bangalore, India)[1]. Tani jeton në Brooklyn, New York, është poet, eseist dhe kritik letrar amerikan, fitues i Çmimit Pulitzer për vitin 2014.

Vijay në vitin 2014, e fitoi Çmimin Pulitzer, për librin me poezi 3 Sections.

Kariera[redakto | redakto tekstin burimor]

Veprat[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Seshadri, Vijay." World Authors, 1995-2000 (2003): Biography Reference Bank (H.W. Wilson). Web. 17 Apr. 2014.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]