Jump to content

Viktor Carjov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Viktor Tsaryov
Të dhënat vetjake
Emri i plotëViktor Grigoryevich Tsaryov
Datëlindja2 qershor 1931
VendlindjaMoskë, Rusi
Data e vdekjes2 janar 2017
VendvdekjaMoskë, Rusi
PozicioniMesfushor / Mbrojtës
Karriera me të rinjtë
FC Dynamo Moscow
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1955–1966FC Dynamo Moscow298(12)
Karriera ndërkombëtare
1958–1963Bashkimi Sovjetik12(0)
Skuadra të menaxhuara
1967–1968Bashkimi Sovjetik (asistent)
1973–1975FC Dynamo Moscow (asistent)
1976Bashkimi Sovjetik U-18
1979Dynamo Moscow
1981Bashkimi Sovjetik U-18
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Viktor Grigoryevich Tsaryov (Rusisht: Виктор Григорьевич Царёв; 2 qershor 1931 – 2 janar 2017) ishte futbollistë rusë.

Gjatë karrierës së tij, ai më së shumti luajti në skuadrën FC Dynamo Moscow [1](1955-1966). Ai luajti 12 ndeshje në kombëtaren sovjetike dhe morri pjesë në Kupën e Botës 1958, poashtu ishte hera e parë të cilët sovjetët u bën kampion në Kupën Evropiane të Kombeve 1960. Pas largimit nga futbolli, ai u bë menaxher i futbollit. Sipas vitit 2008, Viktori ishte kreu i bordit së drejtuesëve së Dynamo Moscow.[2]

Shpërblimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Fitues në top ligën sovjete: 1955, 1957, 1959, 1963.
  • Lista e 33 lojtarëve më të mirë: 1957, 1959, 1963.
  • Drejtoi FC Dynamo Moscow në shumë ndeshje në histori (189 ndeshje në ligën zyrtare dhe kupë).
  1. ^ "Viktor Tsaryov", Wikipedia (në anglisht), 2022-07-23, marrë më 2023-02-28
  2. ^ "Ушёл из жизни бывший защитник «Динамо» и сборной СССР Виктор Царёв". www.championat.com (në rusisht). Marrë më 2023-02-28.