Vilkaviškis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vilkaviškis
Qytet
Vendndodhja
Vilkaviškis is located in Lituania
Vilkaviškis
Vilkaviškis

Koordinatat: 54°38′50″V 23°2′10″L / 54.64722°V 23.03611°L / 54.64722; 23.03611

Administrimi
Shteti Flamuri Lituania
Rajoni Suvalkija
Qarku Marijampolė
Kryetari i Bashkisë Algirdas Neiberka
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7.53 km2
Lartësia 73 m (m.n.d.)
Dendësia 1.533 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Koordinatat 54° 38′ 50″ Veri

23° 2′ 10″ Lindje

Vilkaviškis është qytet në jugperëndim të Lituanisë. Ndodhet 25 kilometra në veri të Marijampolė. Më parë emri i qytetit ishte Vilkaujiškis, por u ndryshua që të jetë shqiptimi më i lehtë. Deri në vitin 1941, qyteti ka pasur komunitetë të madh të jehudëve, por pas hyrjes së gjermanëve nazistë, të gjithë jehudët janë vrarë në një ditë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]