Jump to content

Villach

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Villach - Sheshi kryesor

Villach (gjermanisht shqiptim: [ˈfɪlax] (dëgjoni); sllovenisht: Beljak, italisht: Villaco, Friulian: Vilac është qyteti i shtatë më i madh në Austri, dhe i dyti në shtetin federal Carinthia. Ai paraqet një rëndësi të madhe si një pikë kryqëzimi e trafikut për pjesën jugore të Austrisë ashtu si edhe për të gjithë rajonin Alpe-Adria. Që nga janari i vitit 2018 ka një popullsi prej rreth 61,887 banorësh. [1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Einwohnerzahl und Komponenten der Bevölkerungsentwicklung (Population and Components of Population Growth)" (PDF) (në gjermanisht). Statistik Österreich (English Version). 2007-11-29. Marrë më 2007-12-27.