Vincly

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Vincly është një komunë në Pas-de-Calais në departamentin e Hauts-de-FranceFrancës .

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vincly ndodhet 21 milje (33 km) në veri - lindje të Montreuil-sur-Mer në rrugën D104.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i popullsisë Vincly
Viti1962196819751982199019992006
Popullsia165176146142141121146

Nga viti 1962 dhe më vonë: Pa numërim të dyfishtë-rezidentë të shumë komunave (psh studentët dhe personeli ushtarak) janë numëruar një herë të vetme.

Vendet e interesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kisha e Shën Thomasit nga Canterbury, që daton nga shekulli i XVI.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Komunat e departamentit Pas-de-Calais

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]