Violeta Andrei

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Violeta Andrei
Violeta Andrei.jpg
Violeta Andrei
Informacione personale
Vendlindja Brașov, Rumani

Violeta Andrei (lindi më 29 mars 1941) është aktore rumune dhe gruaja e ish-ministrit për punë të jashtme Ștefan Andrei. Ajo diplomoi në Universitetin e Arteve dhe Kinematografisq në Bukuresht.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Felix și Otilia (1972)
  • Astă seară dansăm în familie (1972)
  • Ștefan cel Mare - Vaslui 1475 (1975)
  • Nu filmăm să ne-amuzăm (1975)
  • Aurel Vlaicu (1977) - ca Elena Caragiani-Stoienescu
  • Eu, tu, și... Ovidiu (1978)
  • Al patrulea stol (1978)
  • Capcana mercenarilor (1981)
  • Lumina palidă a durerii (1981)
  • Cucerirea Angliei (1982)