Brașov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Brașov
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Brașov
Stema_figura
Emblema
ROU BV Brasov Flag1.png
Flamuri
Vendndodhja
Brașov is located in Rumania
Brașov
Brașov

Koordinatat: 45°39′V 25°39′L / 45.650°V 25.650°L / 45.650; 25.650

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Rajoni Braşov
Kryetari i Bashkisë George Scripcaru
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 267 km2
Lartësia 600 m (m.n.d.)
Popullsia 253.200 banorë
Dendësia 852 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal 500001–500670
Prefiksi (+40) 268
Targa BV
Faqja Zyrtare www.brasovcity.ro

Brașov është qytet në Rumani. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2011, qyteti ka pasur 253.200 banorë, duke u bë qyteti i 7-të më i popullarizuar në Rumani. Brașov ndodhet në pjesën qendrore të vendit, 170 kilometra në veri të Bukureshtit.

Emri[redakto | përpunoni burim]

Prej vitit 1950 deri më 1960, gjatë kohës së komunizmit në Rumani, qyteti ka pasur emrin Orașul Stalin (Qyteti i Stalinit), sipas emrit të udhëheqësit sovjetik Josif Visarionoviç Stalini.[1]

Binjakëzimet[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]