Gent

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gent
Qytet
Vendndodhja
Gent is located in Belgjika
Gent
Gent

Koordinatat: 51°3′V 3°44′L / 51.050°V 3.733°L / 51.050; 3.733

Administrimi
Shteti Flamuri Belgjika
Rajoni Rajoni Flemish
Provinca Flandria Lindore
Qarku Gent
Kryetari i Bashkisë Mathias De Clercq
Partia Open VLD
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 157,74 km2
Dendësia 1671,73 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi 09

Gent (Frëngjisht: Gand) është qytet dhe komunëRajonin Flemish, Begjikë. Është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i provincës Flandria Lindore, dhe i treti më i madh në vend, i tejkaluar në madhësi vetëm nga Brukseli dhe Antwerp. Është një qytet porti dhe universitar.

Qyteti fillimisht filloi si një vendbanim në bashkimin e lumenjve Scheldt dhe Leie dhe në Mesjetën e Vonëshme u bë një nga qytetet më të mëdhenj dhe më të pasur të Evropës veriore, me rreth 50,000 njerëz në vitin 1300.

Genti ka një sipërfaqe prej 15,74 km2 dhe ka më shumë se 260,000 banorë (të regjistruar më 2020), duke e bërë atë komunën e dytë më të madhe në Belgjikë për sa i përket popullsisë, pas Antwerp.

Kryetari aktual i Gentit është Mathias De Clercq nga partia liberale dhe demokratike Open VLD.

Festivali dhjetë-ditor i Ghent (Gentse Feesten në holandisht) mbahet çdo vit dhe ndiqet nga rreth 1-1.5 milion vizitorë.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]