Mohammedia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mohammedia
المحمدية‎‎
Qytet
Parku i dedikuar për binjakëzimet e qytetit
Parku i dedikuar për binjakëzimet e qytetit
Nofkat: 
Qyteti i luleve
Popullsia
 • Gjithsej208.612

Mohammedia (Arabisht: المحمدية‎‎) është qytet në perëndim të bregdetit të Marokut mes Casablanca dhe Rabatit në rajonin Casablanca-Settat.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mohammedia ndodhet 24 kilometra në verilindje të Casablancës. Ndodhet në rrugë dalje të lumit Oued El-Maleh dhe Oued Nfifikh dhe kufizohet me Oqeanin Antlantik në veri, me provincën Benslimane në lindje dhe jug.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mohammedia ka klimë mesdhetare. Prej nëntorit deri në prill, moti është me shi ku temperaturat mesatare të larta janë 17 deri në 21 °C, ndërsa të ulëta janë 8 deri në 12 °C, sidoqoftë temperatura herë pas here bien në 2 °C në mëngjes ose ngriten 24 °C për disa ditë gjatë dimrit.

Prej majit deri në tetor, moti është i nxehtë ku temperaturat mesatare të larta janë 22 deri në 26 °C, ndërsa të ulëta janë 18 deri në 20 °C, por temperatura mund të tekalojnë 32 °C dhe herë pas here arrijnë 40 °C.

Bregdeti Lindore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ana lindore e qytetit është e famshme për shkak plazhit, ku banorët e qytetit, Casablancës dhe qyteteve përreth shkojnë për të notuar.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ghent Zustersteden". Stad Gent. City of Ghent. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2014. Marrë më 2013-07-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)