Vizëbadeni

Coordinates: 50°05′N 8°14′E / 50.083°N 8.233°E / 50.083; 8.233
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

50°05′N 8°14′E / 50.083°N 8.233°E / 50.083; 8.233

Vizëbadeni
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej276 000
Faqja zyrtareWeb faqja

Wiesbaden, (lexo: Vizbaden), është kryeqytet i federatës Hessen dhe radhitet si qytet i dytë më i madhi pas Frankfurt am Main. Qyteti me gjithsej 26 burime termal (banjë shëruese) , njihet si një prej qyteteve më të vjetra të banjave natyrale në Evropë. Qyteti numëron diku rreth 276.000 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për kultivimin e kulturës gjermano-shqiptare në Vizbaden përkujdesen anëtarët e organizuat në Shoqatën shqiptare 'Katerina Cilka' [1].

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova Arkivuar 28 shtator 2007 tek Wayback Machine - në int. prill 2007