Győr

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Győr
Qytet
noform
Ndërtesa e Bashkisë
Stema_figura
Emblema
Flag of Győr.svg
Flamuri
Vendndodhja
Győr is located in Hungaria
Győr
Győr

Koordinatat: 47°41′2″V 17°38′6″L / 47.68389°V 17.63500°L / 47.68389; 17.63500

Administrimi
Shteti Flamuri Hungaria
Rajoni Transdanubia Perëndimore
Qarku Győr-Moson-Sopron
Kryetari i Bashkisë Dézsi Csaba András
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 174,62 km2
Lartësia 108 m (m.n.d.)
Popullsia 129,372 banorë
Dendësia 742 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 9000–9030
Prefiksi (+36) 96
Koordinatat 47° 41′ 2″ Veri

17° 38′ 6″ Lindje

Győr është qytet në rajonin Transdanubia Perëndimore në veriperëndim të Hungarisë. Qyteti është i gjashti më i madh në Hungari dhe një nga shtatë qendrat kryesore rajonale në vend.

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporti më i popullarizuar në qytet është hendbolli. Győri ETO KC është skuadra kryesore të hendbollit.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Poznań - Miasta partnerskie". 1998–2013 Urząd Miasta Poznania (në polonisht). City of Poznań. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2013-09-23. Marrë më 2013-12-11.