Ingolstadt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ingolstadt
Qytet
Vendndodhja
Ingolstadt is located in Gjermania
Ingolstadt
Ingolstadt

Koordinatat: 48°46′V 11°26′L / 48.767°V 11.433°L / 48.767; 11.433

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Landi Flag of Bavaria (striped).svg Bavaria
Qarku
Kryetari i Bashkisë Christian Lösel
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 133,37 km2
Lartësia 374 m (m.n.d.)
Dendësia 1014 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi 0841, 08450, 08424, 08458, 08459
Faqja Zyrtare www.ingolstadt.de

Ingolstadt është qytet në shtetin federal Bavaria, Gjermani. Gjeografikisht, Ingolstadt është qyteti i katërt më i madh në Bavaria pas Mynihut, Nyrëmbergut dhe Augsburgut. Në vitin 2016, qyteti ka pasur 133,638 banorë, duke u bërë qyteti i pestë më i madh në Bavaria.

Ingolstadt është vendi i selisë së prodhuesit të automobilave gjermanë Audi, prodhuesit e avionëve të mbrojtjes Airbus (ish Cassidian Air Systems) dhe dyqanet elektronike Media Markt dhe Saturn.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ingolstadt së pari u përmend në një dokument të Karlit të Madh më 6 shkurt 806 si “Ingoldes stat”, vendi i Ingoldes. Ingolstadt u bë qytet rreth vitit 1250.

Ingolstadt ishte kryeqyteti i dukatit Bavaria-Ingolstadt mes vitit 1392 dhe 1447. Pastaj u bashkua me Bavaria-Landshut.

Në vitin 1472 Louis IX i Bavarisë themeloi Universitetin e Ingolstadt, i cili u bë Universiteti i Mynihut Ludwig Maximilians. Në vitin 1800 ajo u zhvendos në Landshut dhe më 1826 përfundimisht në Mynih. Universiteti i Ingolstadt ishte një mbrojtës i rëndësishëm i Kishës Katolike Romake gjatë epokës së Reformimit, të udhëhequr nga studiues të tillë të dukshëm si Johann Eck.

Më 30 prill 1632, marshalli i terrenit gjerman Johann Tserclaes Tilly vdiq në Ingolstadt gjatë një rrethimi suedez të qytetit. Marshalli në terren ishte plagosur rëndë në një angazhim të mëparshëm me suedezët nën mbretin Gustav II Adolf. Ingolstadt provoi të ishte kalaja e parë në Gjermani që mbajti gjatë gjithë gjatësisë së rrethimit suedez dhe suedezët u tërhoqën.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Miasta Partnerskie Opola". Urzad Miasta Opola. Arkivuar nga origjinali më 2013-08-01. Marrë më 2013-08-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Ingolstadt, Stadt. "Aktuelles Detail". ingolstadt.de. Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2017. Marrë më 28 prill 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Jung, Harald. "Ingolstadt und Foshan". augsburger-allgemeine.de. Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2017. Marrë më 28 prill 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)