Kragujevac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kragujevac
Serbisht : Крагујевац
Qytet
noform
Pamje nga Kragujevaci
Stema_figura
Stema e Kragujevacit
Flag of Kragujevac.png
Flamuri i Kragujevacit
Vendndodhja
Kragujevac is located in Serbia
Kragujevac
Kragujevac

Koordinatat: 44°0′51″V 20°54′42″L / 44.01417°V 20.91167°L / 44.01417; 20.91167

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Rajoni Šumadija dhe Serbia Perëndimore
Distrikti Šumadija
Kryetari i Bashkisë Radomir Nikolić
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 835 km2
Lartësia 173 m (m.n.d.)
Popullsia 150.835 banorë
Dendësia 215 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 34000
Prefiksi 34
Koordinatat 44° 0′ 51″ Veri

20° 54′ 42″ Lindje

Faqja Zyrtare www.kragujevac.rs

Kragujevac (Serbisht: Крагујевац) është qytet i katërt më i madh në Serbi. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2011, qyteti ka pasur 150.835 banorë. Ndodhet në luginën e lumit Lepenicë. Stacioni kryesor i autobusave ndodhet një kilometër larg qendrës së qytetit.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kragujevaci ka klimë kontinetiale e cila është e karakterizuar me dimër të ftohtë dhe verë të nxehtë. Muaji më i ftohtë është janari dhe muaji më i nxehtë është korriku. Muajt me më së shumti rreshje të shiut janë maji dhe qershori, ndërsa muajt me më së paku rreshje të shiut janë janari, shkurti dhe marsi. Era fryen më së shpeshi prej jugperëndimit dhe veriperëndimit, ndërsa era fryen më së shumti prej jugperëndimit në janar, shkurt dhe mars.[1]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në qytet gjendet 22 shkolla fillore dhe 8 gjimnaze.[2] Qyteti ka poashtu 3 shkolla speciale: Shkolla për fëmijë me dëgjim të dobët,[3] Shkolla e Muzikës Dr Miloje Milojevic[4] dhe Shkollë për fëmijë të paafta Vukasin Markovic.[5]

Universiteti i Kragujevacit u themelua më 21 maj 1976. Është universiteti më i madh në Serbi dhe është organizuar në 12 fakultete dhe dy institucione të cilat janë të përhapura në gjashtë qytete të tjera të rajonit Serbia Qendore. Rreth 16,000 studentë janë aktualisht të regjistruar në universitet.

Komunat dhe vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga maji 2002 deri në mars 2008, Kragujevaci ka qenë e ndarë në pesë komunat e qytetit.

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e vendbanimeve të Kragujevacit:

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Statistical data for Kragujevac". City of Kragujevac. Marrë më 17 dhjetor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Образовање: Званичан сајт града Крагујевца". Kragujevac.rs. Marrë më 12 gusht 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Dobrodošli na skolazagluve.edu.rs – Škola za gluve Kragujevac". Skolazagluve.edu.rs. 27 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2017. Marrë më 12 gusht 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Музичка школа "др Милоје Милојевић"". Muzicka-kg.com. Marrë më 12 gusht 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Škola Vukašin Marković". Sosovukasinmarkovickg.edu.rs. Marrë më 12 gusht 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Bielsko-Biała – Partner Cities". © 2008 Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Marrë më 10 dhjetor 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Mostar Gradovi prijatelji" [Mostar Twin Towns]. Mostar Official City Website. Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2013. Marrë më 19 dhjetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Opole Official Website – Twin Towns". Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2014. Marrë më 18 qershor 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Vacca, Maria Luisa. "Comune di Napoli-Gemellaggi" [Napoli – Qytetet Binjake]. Comune di Napoli. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2013. Marrë më 8 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)