Jump to content

Kragujevci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kragujevac)
Kragujevci
Крагујевац
Qytet
Pamje nga Kragujevaci
Pamje nga Kragujevaci
Popullsia
 • Gjithsej150,835
{{{postal_code_type}}}
34000
Faqja zyrtarewww.kragujevac.rs

Kragujevci apo Kragujevac (Serbisht: Крагујевац) është qytet i katërt më i madh në Serbi. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2011, qyteti ka pasur 150.835 banorë. Ndodhet në luginën e lumit Lepenicë. Stacioni kryesor i autobusave ndodhet një kilometër larg qendrës së qytetit.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kragujevaci ka klimë kontinetiale e cila është e karakterizuar me dimër të ftohtë dhe verë të nxehtë. Muaji më i ftohtë është janari dhe muaji më i nxehtë është korriku. Muajt me më së shumti rreshje të shiut janë maji dhe qershori, ndërsa muajt me më së paku rreshje të shiut janë janari, shkurti dhe marsi. Era fryen më së shpeshi prej jugperëndimit dhe veriperëndimit, ndërsa era fryen më së shumti prej jugperëndimit në janar, shkurt dhe mars.[1]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në qytet gjendet 22 shkolla fillore dhe 8 gjimnaze.[2] Qyteti ka poashtu 3 shkolla speciale: Shkolla për fëmijë me dëgjim të dobët,[3] Shkolla e Muzikës Dr Miloje Milojevic[4] dhe Shkollë për fëmijë të paafta Vukasin Markovic.[5]

Universiteti i Kragujevacit u themelua më 21 maj 1976. Është universiteti më i madh në Serbi dhe është organizuar në 12 fakultete dhe dy institucione të cilat janë të përhapura në gjashtë qytete të tjera të rajonit Serbia Qendore. Rreth 16,000 studentë janë aktualisht të regjistruar në universitet.

Komunat dhe vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga maji 2002 deri në mars 2008, Kragujevaci ka qenë e ndarë në pesë komunat e qytetit.

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e vendbanimeve të Kragujevacit:

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Statistical data for Kragujevac". City of Kragujevac. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2016. Marrë më 17 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Образовање: Званичан сајт града Крагујевца". Kragujevac.rs. Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2015. Marrë më 12 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Dobrodošli na skolazagluve.edu.rs – Škola za gluve Kragujevac". Skolazagluve.edu.rs. 27 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2017. Marrë më 12 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Музичка школа "др Милоје Милојевић"". Muzicka-kg.com. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2015. Marrë më 12 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Škola Vukašin Marković". Sosovukasinmarkovickg.edu.rs. Marrë më 12 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Bielsko-Biała – Partner Cities". © 2008 Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Marrë më 10 dhjetor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Mostar Gradovi prijatelji" [Mostar Twin Towns]. Mostar Official City Website. Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2013. Marrë më 19 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Opole Official Website – Twin Towns". Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2014. Marrë më 18 qershor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Vacca, Maria Luisa. "Comune di Napoli-Gemellaggi" [Napoli – Qytetet Binjake]. Comune di Napoli. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2013. Marrë më 8 gusht 2013. {{cite web}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 22 korrik 2013 (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)