Karlovac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Karlovac
Karlstadt, Károlyváros
—  Qytet  —
Pamje nga Karlovac

Kolazh me pamje nga Karlovaci

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Karlovac
Kryebashkiaku Damir Jelić
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.5°0′0″V 15.54°0′0″L / 45.50000°V 15.54000°L / 45.50000; 15.54000 (Karlovac)Koordinatat: 45.5°0′0″V 15.54°0′0″L / 45.50000°V 15.54000°L / 45.50000; 15.54000 (Karlovac)
Lartësia 112 m (m.n.d)
Sipërfaqja 401 km2
Popullsia 55,705 banorë (2011)[1]
Dendësia 140
Informacione të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
 •  ora verore CEST (UTC+2)
Prefiksi (+385) 47
Targa KA
Kodi Postar 47000
Vendndodhja
Karlovac is located in Kroacia
Karlovac
Karlovac
http://www.karlovac.hr

Karlovac (Kroatisht: Karlstadt, Károlyváros) është një qytet në zhupaninë Karlovac në Kroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas vitit 2011, qyteti ka pasur 55,705 banorë, 49,140 e banorëve kanë qenë kroatë, 4,460 kanë qenë serbë, 250 kanë qenë boshnjakë, 237 kanë qenë shqiptar, 72 kanë qenë maqedonas dhe 49 kanë qenë malazezë.

Sipas përkatësisë fetare: 45,786 kanë qenë katolikë romakë, 3,866 krishterë ortodoksë, 2,806 ateista, 705 muslimanë dhe 488 agnostikë.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "International cooperation of the city of Kragujevac". City of Kragujevac. Marrë më 2012-01-29. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]