Opole

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Opole
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Opole
Stema_figura
Stema e Opoles
POL Opole flag.svg
Flamuri i Opoles
Vendndodhja
Opole is located in Polonia
Opole
Opole

Koordinatat: 50°39′53″V 17°55′37″L / 50.66472°V 17.92694°L / 50.66472; 17.92694

Administrimi
Shteti Flamuri Polonia
Kryetari i Bashkisë Arkadiusz Wiśniewski
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 148,99 km2
Lartësia 176 m (m.n.d.)
Popullsia 118,938 banorë
Dendësia 857,6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 45-001 deri 45-960
Prefiksi (+48) 77
Targa OP
Koordinatat 50° 39′ 53″ Veri

17° 55′ 37″ Lindje

Faqja Zyrtare www.opole.pl

Opole (gjermanisht: Oppeln) është qytet në jug të Polonisëlumin Odra. Sipas vitit 2017, qyteti ka pasur 118,938 banorë. Opole konsiderohet si një nga qytetet e vjetra në Poloni. Para Luftës së Dytë Botërore, qyteti është ndodhur në lindje të Gjermanisë dhe ishte një nga qendrat më të mëdhaja të minioriteteve polake në krejt shekullin.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Opole është një nga qytetet më të nxehta në Poloni.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Popullsia
1939 52,997
1946 27,666
1950 38,464
1955 55,576
1960 63,500
1961 65,800
1962 66,900
1963 68,800
1964 70,700
1965 75,719
1966 77,500
Viti Popullsia
1967 84,000
1968 85,800
1969 87,400
1970 86,900
1971 87,780
1972 89,900
1973 92,600
1974 96,820
1975 105,998
1976 108,300
1977 111,100
Viti Popullsia
2005 128,268
2006 127,602
2007 126,748
2008 126,203
2009 125,792
2010 122,656
2011 122,439
2012 121,576
2013 120,146
2014 119,574
2015 119,465

Pamjet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Opole mban çdo vitë Festivalin kombëtar të këngës polake. Së bashku me Festivalin ndërkombëtar të këngës në Sopot, është një nga festivalet e rëndësishme në Poloni.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e f g h i j k l "Miasta Partnerskie Opola". Urzad Miasta Opola. Marrë më 2013-08-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Офіційний сайт міста Івано-Франківська. mvk.if.ua. Marrë më 7 mars 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Die Partnerstädte der Landeshauptstadt Potsdam". www.potsdam.de. Arkivuar nga origjinali origjinali më 6 gusht 2016. Marrë më 24 qershor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Bozsoki, Agnes. "Partnervárosok Névsora Partner és Testvérvárosok Névsora" [Partner and Twin Cities List]. City of Székesfehérvár. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2012-12-08. Marrë më 2013-08-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)