Kroonstad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kroonstad
Qytet
noform
Përmendore e Sarel Cilliers nga skulptori Coert Steynberg
Vendndodhja
Kroonstad is located in Afrika Jugore
Kroonstad
Kroonstad

Koordinatat: 27°39′J 27°14′L / 27.650°J 27.233°L / -27.650; 27.233

Administrimi
Shteti Flamuri Afrika e Jugut
Provinca Shtet i Lirë
Komuna Moqhaka
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 74,81 km2
Popullsia 24,723 banorë
Dendësia 330 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1855
Kodi Postal 9499 (rruga)
9500 (kuti postare)
Prefiksi 056
Faqja Zyrtare www.kroonstad.co.za

Kroonstad është qyteti i tretë më i madh në Shtetin e Lirë (pas Bloemfontein dhe Welkom) dhe ndodhet 194 kilometra prej Gauteng.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kroonstad u themelua në vitin 1855[1] nga pioneri irlandezë Joseph Orpen dhe ishte qyteti i parë i themelua pas pavarësisë së Orange Free State.

Gjatë Luftës së Dytë të Boerit, prej 13 marsit deri më 11 maj 1900, Kroonstad ishte kreqyteti i Orange Free State dhe më pas ishte vendi i një kampi britanik të përqendrimit për të strehuar gratë dhe fëmijët e Boerit.

Njerëzit e njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kroonstad ka dy binjakëzime me emra të ngjajshme:

  • Flamuri - Brașov (Gjermanisht: Kronstadt), qytet në Rumani
  • Flamuri - Kronstadt, qytet detar në perëndim të Shën Petersburgut, Rusi

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Raper, R.E. Dictionary of Southern African Place Names. Human Sciences Research Council. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)