Welkom

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Welkom
Qytet
noform
Pamje nga qyteti Welkom
Vendndodhja
Welkom is located in Afrika Jugore
Welkom
Welkom

Koordinatat: 27°58′59″J 26°43′15″L / 27.98306°J 26.72083°L / -27.98306; 26.72083

Administrimi
Shteti Flamuri Afrika e Jugut
Provinca Shtet i Lirë
Komuna Matjhabeng
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 212,7 km2
Lartësia 1,435 m (m.n.d.)
Popullsia 211,011 banorë
Dendësia 992 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1855
Kodi Postal 9459 (rruga)
9460 (kuti postare)
Prefiksi 057
Koordinatat 27° 58′ 59″ Jug

26° 43′ 15″ Lindje

Welkom është qyteti i dytë më i madh në provincën Shtet i Lirë, ndodhet 153 kilometra (95 milje) në verilindje të Bloemfontein. Welkom njihet si si Qyteti brenda kopshtit, Mvela dhe Matjhabeng. Qyteza u bë komunë në vitin 1961. Tani është pjesë e Komunës Matjhabeng. Welkom zyrtarisht u bë qytet më 14 shkurt 1968.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë mesit të verës, qyteti ka shumë rreshje të shiut. Rreshjet më të ulëta të shiut është në muajin korrik, ndërsa më e larta është në muajin janar.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit më 2011, qyteti ka pasur 211,011 banorë. Sa i përket gjuhës 58.3% e banorëve flasin gjuhën sesote, 13.6 flasin gjuhën afrikane, 13.6% flasin gjuhën xhosa, 5.0% flasin anglisht, 2.2% flashin gjuhën zulu, 1.9% flasin gjuhën tsvana dhe 1.2% flasin gjuhën tsonga.[1]

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sum of the following Main Places from Census 2011: Hani Park, Riebeeckstad, Thabong, Welkom.