Brashovi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Brașov
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Brașov
Stema_figura
Emblema
Flag of Brasov, Romania.svg
Flamuri
Vendndodhja
Brașov is located in Rumania
Brașov
Brașov

Koordinatat: 45°39′V 25°39′L / 45.650°V 25.650°L / 45.650; 25.650

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Rajoni Braşov
Kryetari i Bashkisë George Scripcaru
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 267 km2
Lartësia 600 m (m.n.d.)
Popullsia 253.200 banorë
Dendësia 852 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal 500001–500670
Prefiksi (+40) 268
Targa BV
Faqja Zyrtare www.brasovcity.ro

Brașov është qytet në Rumani. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2011, qyteti ka pasur 253.200 banorë, duke u bë qyteti i 7-të më i popullarizuar në Rumani. Brașov ndodhet në pjesën qendrore të vendit, 170 kilometra në veri të Bukureshtit.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prej vitit 1950 deri më 1960, gjatë kohës së komunizmit në Rumani, qyteti ka pasur emrin Orașul Stalin (Qyteti i Stalinit), sipas emrit të udhëheqësit sovjetik Josif Visarionoviç Stalini.[1]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Brasov | Travel To Romania
  2. ^ "Tampere - Finlanda" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 29 dhjetor 2009. Marrë më 18 shkurt 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Sister Cities International (SCI)". Sister-cities.org. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 qershor 2015. Marrë më 2013-04-21. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "News Report concerning the Twinning with Linz". Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 shkurt 2015. Marrë më 18 shkurt 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)