Virginia Beach

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Virxhinia Bijç
Virginia Beach
Qytet
Motoja Landmarks of Our Nation's Beginning
Stema_figura
Emblema e Virxhinia Bijç
Flag of Virginia Beach, Virginia.png
Flamuri i Virxhinia Bijç
Vendndodhja
Virxhinia Bijç is located in SHBA
Virxhinia Bijç
Virxhinia Bijç

Koordinatat: 36°51′2″V 75°58′40″P / 36.85056°V 75.97778°P / 36.85056; -75.97778

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Virginia
Qarku Qytet i Pavarur
Kryetari i Bashkisë Will Sessoms
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.290 km2
Lartësia 6 m (m.n.d.)
Popullsia (2013) 448.479 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1906
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 757
Koordinatat 36° 51′ 2″ Veri

75° 58′ 40″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.vbgov.com
Vendodhja e Virxhinia Bijç në Virxhinia

Virginia Beach (shqiptohet Virxhinia Bijç) është qyteti më i madh i shtetit të Virxhinias, në Shtetet e Bashkuara. Ai është një qytet i pavarur dhe nuk është pjesë e ndonjë qarku. Popullsia brenda kufijve të qytetit në vitin 2013 ishte 448.479 banorë.

Virginia Beach është një qytet turistik me disa kilometra plazhe dhe qindra hotele, motele, dhe restorante përgjatë bregut të oqeanit. Çdo vit në qytet zhvillohet Kampionati i Sërfit i Bregdetit Lindor si dhe Kampionati i Futbollit në Rërë Amerikano Verior. Në qytet ka gjithashtu disa parqe shtetërore, disa fusha të gjata të mbrojtura plazhi, tri baza ushtarake, një numër i korporatave të mëdha, dy universitete, selia ndërkombëtare dhe vendi i studiove të transmetimit televiziv për Rrjetin e Krishterë të Transmetimit (CBN) të Pat Robertsonit, Shoqata për Hulumtime dhe Iluminizim të Edgar Cayce-së dhe vende të shumta historike. Në afërsi të pikës ku takohen Gjiri Chesapeake dhe Oqeani Atlantik, Kepi Henry ishte vendi i zbarkimit të parë të kolonizatorëve anglezë, të cilët u vendosën përfundimisht në Jamestown, më 26 prill 1607.