Vjatsheslav Kuprijanov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Vjatsheslav Kuprijanov, lindur më 1939.Punëtor ndërtimi, më pas studion matematike dhe gjermanistikë. Jeton si pet lirik dhe shkencëtar letrash në Moskë. Përktheu ndër të tjera vepra të Hëlderlinit, Novalis-it, Rilkës,Brehtit dhe Jandel. Më vitin 1987 Kyprijanovi u dekorua me çmimin “Letërsi europiane” nga shoqëria letrare e qytetit jugosllav Vrsac. Në gjermani ka botuar : “Një jehonë e thatë” 1985 “Guximi i besimit”, poezi nga Moska 1987 ,”Një përmendore për frikacakun e panjohur” më 1990, “Ftesa për vallëzim” më 1990 “Si të bëhesh një xhirafë” poezi rusisht gjermanisht më 1991

Literature[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. "Për fuqinë e etikës dhe të estetikës" (përkthim) nga Martin Mato në gazetën "Nacional" nr 3; 12-19shtator 2010 Tiranë