Vjosa Dobruna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Dr. Vjosa Dobruna është Ambasadore e Republikës së KosovësMbretërinë e Holandës.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dr. Dobruna u bashkua me shërbimin diplomatik të Kosovës në vitin 2012, kur u emërua si ambasador në Amerikë Latine.

Përpara caktimit diplomatik, Dr. Dobruna shërbeu si Kryetar i Bordit të Guvernatorëve të Radiotelevizionit Publik të Kosovës (RTK), Kreu Kombëtar i Departamentit për Qeverisje Demokratike, Shoqëria Civile dhe Media e Pavarur e Kombeve të Bashkuara Struktura administrative e Kosovës; i mandatuar për të monitoruar dhe rekomanduar rregulloret mbi të drejtat e njeriut dhe të pakicave, mundësi të barabarta, qeverisje të mirë dhe media të pavarura.

Ajo gjithashtu praktikoi pediatri dhe punoi si avokat mbrojtës i të drejtave të njeriut dhe aktivist.

Ajo kontribuon në disa organizata, duke përfshirë Rrjetin e Rrjetit të Sigurisë Paqësore / Përfshirëse, Shtëpinë e Sigurtë për Gratë e Rrezikuara dhe në të kaluarën shërbeu si anëtare e Bordit të Fondacionit të Shoqërisë së Hapur, Misioni i OSBE-së në Kosovë si anëtar i bordit këshillues mediatik, Universiteti Amerikan në Kosovë Bordi i Trustees, Gjykatat e Grave Kundër Dhunës si gjyqtar, Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, Rrjeti i Grave Lindje-Perëndim, Gratë për Paqe në Mesdhe, Shoqata Nënë Tereze.

Nëpërmjet karrierës së saj ka themeluar disa organizata të shëndetit dhe të drejtave të njeriut, si Qendra për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve në Prishtinë, Shtëpia e Sigurtë për Gratë në Gjakovë dhe Qendra e Grave në Tetovë, Maqedoni

Ajo mori disa çmime, si: Çmimi Jonathan Mann për Shëndetin Global dhe të Drejtat e Njeriut në Uashington DC, Çmimi Alexander Langer për të Drejtat e Pakicave në Bolzano / Bozen, Itali, Çmimi Edward Barsky për Mjek të Guximshëm në Çikago, ILL, USA, Viti, finalist për 1999 në Valle d'Aosta, Itali, dhe Medalio dell'oro në Bolonjë, Itali.

Dr. Dobruna ka diplomuar në Universitetin e Prishtinës në Kosovë, Studime pasuniversitare nga Universiteti i Zagrebit në Kroaci dhe bursë nga Universiteti i Harvardit, Shkolla e Qeverisë Kennedy, Qendra Carr për të Drejtat e Njeriut në Kembrixh, MA, USA

Ambasadori Dobruna flet rrjedhshëm gjuhën shqipe, angleze, kroate, serbe dhe ka njohuri pune të italishtes.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1]

  1. ^ "Ambasada e Republikës së Kosovës në Hagë". |first1= i mungon |last1= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)