Vllasova Musta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Vllasova Musta poete dhe skenariste shqiptare. Lindi në Gjirokastër më 8 prill 1949. Pas mbarimit të studimeve të larta në degën Gjuhë-Letërsi (1971) u emerua si redaktore në kinostudion “Shqipëria e re”. Mbaroi kursin pasuniversitar për regjisurë (1975-76). Ishte e shoqja e regjisorit të shquar të teatrit, Kujtim Spahivogli. Në vitet 1999-2002 ka qenë drejtore e “Albafilm studio”. [1] [2] [3]


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.afp.al/news/2017/11/vllasova-musta-kritika-letrare-e-mirefillte-sot-eshte-inekzistente-61672/
  2. ^ https://www.radiokosovaelire.com/vllasova-musta-nga-shekujt-vjen-kryezonja-e-arberise/
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2019. Marrë më 18 nëntor 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)