Vojsava Lika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Vojsava Lika (greqisht: Σάββα Λίκα), lindur më 27 qershor 1970, është një atlete shtize që përfaqësoi Shqipërinë dhe më pas Greqinë.

Jeta dhe konkurimet atletike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vojsava lindi si Vojsava Lika në Krujë,Shqipëri, vajzë prindërish shqiptarë etnikë. Ajo është e besimit Ortodoks dhe përfaqësonte Shqipërinë deri në 1997. Në 11 tetor 1987, kur ishte vetëm 17, nen drejtimin e tarjnerit Enver Mysja ajo u bë kampjone e Shqipërisë dhe vendosi një rekord kombëtar te hedhjes me rezultatin 53.30m. [1] Ajo emigroi për në Greqi në vitin 1997.[2] Hedhja e saj më e mirë është 63.13 metra, e arritur në kampionatin boteror në gushtin e 2007 në Osaka, në të cilën mori vëndin e pestë.

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dizdar, Besnik (3 shtator 2007). "Vojsava Lika e Greqisë – fenomeni shqiptar i Osaka 2007" Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!). Zemrashqiptare. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Brief 2008 Olympic profiles