Jump to content

Volkswagen Golf Mk4

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Volkswagen Golf Mk4
Golf 4 Highline
Përmbledhje
ProdhuesiVolkswagen
Prodhimi1997–2006
Kronologjia
ParaardhësiVolkswagen Golf Mk3
PasardhësiVolkswagen Golf Mk5

Volkswagen Golf 4 apo Golf Mk4 është një seri automobilash të modelit Golf të prodhuesit në Gjerman, Volkswagen. Golf 4 e pasoi serinë Golf 3 të modelit Golf. Viti i fundit i prodhimit të kësaj serie ka qenë viti 2004 për tu pasuar nga seria më e re Golf 5. Eshte prodhuar me motore benzine dhe dizel, prej 1.4 cm³ deri 2.5 cm³ apo VR5 benzine dhe 1.9 cm³ dizel (prej 50kW-68KF deri 110kW-150KF).

Seria e Golfit 4, eshte prodhuar edhe pas vitit 2004 ne Kanade, per tregun Amerikan dhe ende prodhohet ne Brazil dhe Kine, kuptohet me disa modifikime ne pamjen e jashtme, ku disajneret jane munduar t'i japin pamje te Golfit 5.

Model i ngjajshem me VW Golf Mk4 eshte VW Bora apo Jetta IV (dallon nga pjesa e prapme me bagazhin e "zgjatur"), qe poashtu prodhohet ende ne Brazil, Kine dhe Kanade, me modifikime te vogla nga seria bazë, për tregjet e atyre vendeve dhe rajonit.