Walter Block

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Walter Block është një ekonomist i shkollës Austriake dhe teorist anarko-kapitalist.[1] Aktualisht punon në J. A. Butt School of Business në Loyola University New Orleans.

Jeta dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qalter Block ka lindur në Brooklyn, New York nga prindër izraelianë Abraham Block e Ruth Block, që mëpastaj janëpërkufizuar nga i biri si "liberal"[1] (term që në zhargonin politik amerikan është ekuivalent me qasje të majta në ekonomi, sociale dhe socialdemokratike). Mbaroi studimet duke u diplomuar me lëvdatë në filozofi në Brooklyn College. Ph.D.-në në ekonomi i e fitoi në Columbia University duke e shkruar tezën e vet mbi kontrollin qeveritar të çmimeve.

Karriera profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Defending the Undefendable, 1976 (tr. it. Difendere l'indifendibile, Macerata: Liberilibri [1993], 2010
 • A Response to the Framework Document for Amending the Combines Investigation Act, 1982
 • Focus on Economics and the Canadian Bishops, 1983
 • Focus on Employment Equity: A Critique of the Abella Royal Commission on Equality in Employment, 1985
 • The U.S. Bishops and Their Critics: An Economic and Ethical Perspective, 1986
 • Lexicon of Economic Thought, 1988
 • Economic Freedom of the World, 1975-1995, 1996
 • The Privatization of Roads and Highways: Human and Economic Factors, 2006

Redaktor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Zoning: Its Costs and Relevance for the 1980s, 1980
 • Rent Control: Myths & Realities, 1981
 • Discrimination, Affirmative Action and Equal Opportunity, 1982
 • Taxation: An International Perspective, 1984
 • Economics and the Environment: A Reconciliation, 1985
 • Morality of the Market: Religious and Economic Perspectives, 1985
 • Theology, Third World Development and Economic Justice, 1985
 • Reaction: The New Combines Investigation Act, 1986
 • Religion, Economics & Social Thought, 1986
 • Man, Economy and Liberty: Essays in Honor of Murray N. Rothbard, 1988
 • Breaking the Shackles; the Economics of Deregulation: A Comparison of U.S. and Canadian Experience, 1991
 • Economic Freedom: Toward a Theory of Measurement, 1991
 • Libertarian Autobiographies, prossimamente

Shiko dhe:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime dhe referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b  Block, Walter, On Autobiography Arkivuar 18 qershor 2015 tek Wayback Machine - LewRockwell.com

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]