Jump to content

Wide area network

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

WAN (nga anglishtja "wide area network"), është një tip rrjeti komunikimi mes kompjuterave që dallohet për një gjerësi territoriale prej shumë regjionesh gjeografike, pra me i gjerë sesa rrjeti lokal.[1]Tipe te ngjashme te WAN jane PAN (nga anglishtja "Personal Area Network"), MAN (nga anglishtja "Metropolitan Area Network"), LAN (nga anglishtja "Local Area Network") dhe CAN (nga anglishtja "Campus Area Network").

  1. ^ "Wide Area Network Definition". linfo.org. 17 shtator 2005. Marrë më 13 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)