Jump to content

Wikipedia Zero

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Imazhi tregon se qasja në Wikipedia është e lirë nëpërmjet Ncell Multi-Network në Nepal.

Wikipedia Zero është një projekt nga Wikimedia Foundation për të siguruar qasje falas në Wikipedia falas në telefonat mobil, veçanërisht në tregjet në zhvillim.[1][2] Programi u lansua në vitin 2012,[3] dhe fitoi më 2013 Çmimin për aktivizëm në SXSW Interactive .[4] Objektivi i programit është rritja e qasjes të lirë në dije, në veçanti pa kosto për shfrytëzimin e të të dhënave.

Facebook Zero është cituar si një frymëzim për Wikipedia Zero.[5]

Në Kosovë qasja u aktivizuar në mars të vitit 2014 përmes operatorit IPKO.

  1. ^ Russell, Brandon (22 shkurt 2013). "Wikipedia Zero Wants to Bring Wikipedia to Mobile Users Without a Data Plan". TechnoBuffalo. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2013. Marrë më 8 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Wadhwa, Kul Takanao (22 shkurt 2013). "Getting Wikipedia to the people who need it most". Knight Foundation. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2013. Marrë më 8 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Sofge, Erik (8 mars 2013). "SXSW: Wikipedia for Non-Smartphones Is Brilliant. Here's Why". Popular Mechanics. Marrë më 8 prill 2013. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Riese, Monica (12 mars 2013). "SXSW Interactive Awards Announced". The Austin Chronicle. Austin, Texas: Austin Chronicle Corp. ISSN 1074-0740. Marrë më 8 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Dillon, Conon (18 dhjetor 2013). "Wikipedia Zero: free data if you can afford it". Marrë më 15 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)