Wikipedia diskutim:Artikuj të dëshiruar/Ridrejtime

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi faqen teknike Artikuj të dëshiruar/Ridrejtime. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Kërkesë për ridrejtim: Albert Z. ZHOLI-shkrimtar Ridrejtimi të çon tek artikulli? : Kush eshte Albert Z. ZHOLI

Arsyeja: Regjistrim nw wikipedia

Burimi (nëse ka):

185.30.147.239 9 mars 2016 09:46 (CET)Albert Z. ZHOLI autor i 18 librave. Lindur më 16 dhjetor 1960 Veprimtaria publicistiko-letrare e Albert Zholit:

Albert Z. Zholi (shkrimtar-publicist, lindur me 16 dhjetor 1960). Ka zhvilluar mbi 3 000 intervista me personalitete të artit, shkencës, kulturës, politikës. Ka bashkë punuar me 16 gazeta brenda dhe jashtë Shqipërisë. ka redaktuar 88 libra artisitk, publicistik dhe me poezi, Autor i 18 librave,.

Veprimtaria publicistiko-letrare e Albert Zholit:

-1990-Bashkpuntor i revistës “Hosteni” , “Saranda”.”Joni” -1993-2007 bashkpuntor i gazetës “Drita” -1993-2007 bashkpuntor i gazetës “Intervista” (2002 dhe “Intervista e Emigrantit) -1994- bashkpuntor i gazetës “Java”, “Labëria” , “Pasqyra”, “Egnatia” (Greqi) -1997- Editor në stafin e gazetës “Vllazërimi” (Greqi) -1999-2001 bashkpuntor i gazetës “Shekulli” -2001-2002; Kryeredaktor i gazetës “Emigranti shqiptar” , “Mërgimtari” (mujore e pavarur) -2002 – vazhdim opinionist për problemet e emigracionit në gazetat “Koha Jonë”, “Shekulli”, “Tirana Observër”, “Ndryshe”, “Republika”, “Telegraf”, “Pasqyra”, “Ballkan”, “Dita”, “Ekonomia”, “Sot”, -2001 –vazhdim, bashkpuntor i Radio Tirana në kanalin e parë dhe të tretë për problemet e emigracionit . Rubrika “Emigracioni shqiptar”. -2004 -Drejtor i menaxhimit i spektaklit “Yjet në Folkunivers” TVSH -2005- 08 anëtar i kryesisë së Lidhjes së Shkrimtarëve. -2006-2007 ideues dhe bashkdrejtues në TVSH në emisionin “Emigracioni dhe Koha” - 2006-07 Drejtor-Kryeredaktor i gazetës së përditshme të pavarur “Ndryshe” -2007-Kryeredaktor i revistës “Integrim” (6 mujore) -2008-Kryeredaktor i gazetës “Iliria News” –Greqi (javore) -2009-Kryeredaktor i gazetës “Labëria” -2012 Kryeredaktor i revistes Bota Femerore, 2014 gazetar, revista "Mbrojtja" gazeta "Ushtria"

Botime:

-Ikja e madhe (publicistikë, 1997) -Vite emigracioni(tregime 1998)-Endrrat e mërgimit (publicistikë) -Kush e “vrau” Amerikën(publicistikë) -Vajza misterioze (tregime) -Yjet në Folk Univers (publicistiko letrar) -Iraku midis Babilonisë dhe qytetërimit (publicistikë) -Hiret e një bjondine (tregime) -I fundit i komunizmit utopik(publicistikë) -Me zemër pranë Shqipërisë (publicistikë) -Luftar Paja, aktor i madh komik (Monografi) -Sekretet e gazetarëve të RTSH (Publiçistikë) -Kiço Mustaqi Ministri i Mbrotjes midis dy sistemeve (Monografi) -Kush e vrau dashurinë(roman) -Sekretet e gazetareve -vell 2 (pubicistikë) -Mesazhe dashurie (publicistiko-letrar)- 17-Shen Valentini (publicistiko-letrar) - 18-Puthje dashurie (publicistiko-letrar)

Kanë thënë për Albert Zholin:

-Albert Zholi edhe kur bën analiza edhe kur zhvillon intrevista, i bën në mënyrë poetike.

Xhevahir Spahiu

Albert Zholi shkruan me një penë të ëmbël dhe të qetë, sikur valëzon. Ai hyn në shpirtin e personazhit dhe e zbërthen atë duke na e prurë pranë të gjallë dhe të freskët.

Dritëro Agolli

Alberti shkruan me kulturë, me mjeshtëri artistike, me stil të gjallë, me gjuhë të rrjedhëshme dhe mbi të gjitha, me një ndjeshmëri të rrallë.

Helena Kadare

Krijimtaria juaj të ngerthen. Lexova një ngjarje prekëse nga jeta e emigrantëve shqiptarë në Greqi i cili shquhet si për realizëm, si për humanizëm të ndërsjelltë. Të tilla tregime rrëfejnë cilësitë e larta morale të njerëzve të thjeshtë. Suksese në rrugën e bukur e të vështirë të tregimit të shkurtër.

Naum Prifti

Përshëndetje të veçanta, i dashur Berti!

I lexova menjëherë me kureshtje kolegu skicat dhe tregimet e tua, dhe përjetova kënaqësi të papritur. Nuk e tepëroj se s'më shkon në këtë moshë -duhet të jesh krenar për prozën tënde! Njëherësh më kujtuan skicat e Migjenit - parahyrje për tregimet e fuqishme dhe aq të hijëshme të tij. Nëpër prozën tënde lëvizin dramat njerëzore të ditës, një pikëllim tragjik që është edhe më tronditës kur njerëzit e shprehin me sy pa e thënë plotësisht me gojë! Portretet njerëzore, kryesisht në mërgimin e arratisur janë ulërima njeriu në hall, të ngjashme me ujvyrat që rjedhin në fund humnere pa u dukur! Bota njerëzore e rënë përmbys që pena e hollë e ngrë më këmbë për ta shikuar të gjithë!...Megjithatë nuk mungon lirizmi që përballë mjerimit bën kontrastet e pikturave dritë-hije të Rembryndit!. Meriton fjalë të mira po ashtu për gjuhën e kursyer, disi fisnike në zgjedhjen e. Mbi të gjitha, tregimet-skica kanë në shumë prej tyre një frymë fisnike Shqipërie, shqetësim fisnik të një biri të saj me penë të hollë në dorë... Përgëzimet më të mira!

-Agim Shehu-

Kërkesë redaktimi më 19 janar 2019[Redakto nëpërmjet kodit]

Dr.Ismet Hebibi lindi 05.06 1955 në Junik-Kosovë.Shkollën fillore e kreu me sukses shembullor në vendlindje, ndërsa diplomoi si kadet ndër më të suksesshmit në Gjimnazin ushtarak – Beograd me 1974 .I paisur me edukatë patriotike dhe ide progresive për lirinë dhe drejtësinë, refuzoi vazhdimin në Akademinë ushtarake dhe u regjistrua në Fakultetin e Mjekësisë në Prishtinë.(Edhepse si rezultat i sukseseve të shkëlqyera në gjimnazin ushtarak i ishte premtuar nga udhëheqësi kariera e gjeneralit të parë të shkolluar ndër shqipëtarë dhe shumë beneficione materiale e refuzoi për shkak të dashurisë së Kosovës Republikë!).Kompenzoi me detyrim shkollimin e mesëm nga puna dhe honoraret e tij,dhe u përcaktua me élan,vetëdëshirë dhe dashuri për çështjen Kombëtare.

Kreu me sukses fakultetin e Mjekësisë në Prishtinë. Në vitin 1980 iu botua si libër fitues ndër më të suksesshmit nga librat me poezi, libri NUNOSJE",dhe më vonë pasoi libri i dytë "DRITËZAT E MASHTRIMIT" më 1989 prap nga NGB"RILINDJA" në Prishtinë.Ishte fitues i shumë konkurseve letrare për tregime dhe poezi, gjithashtu merrej me estetikë dhe kritikë filmi në gazetën "Zëri_ Prishtinë .Pastaj pasoi edhe libri i tretë "MAGJIA E HUMORIT TË ZI" më 1995 Junik.Librin e katërt me poezi " Diamantët e dashurisë"e botoi në shtypshkronjën Buzuku në Prishtinë në vitin 2015.Dhe në vitin 2018 gjithashtu opusit letrarë dhe atij shkencorë ia bashkangjet një libër shumë të rëndsishëm dhe të nevojshëm për metodat e reja dhe të sofistikuara shkencore në shërimin e shumë sëmundjeve nga vetë Dr.med. ISMET HEBIBI-oftalmolog- kirurg dhe Shkencëtar i Mjekësisë.Ky libër shkencorë trajton historitë e shumë sëmundjeve, metodat konvencionale te shërimit në botën medicinale dhe me theks të veçantë metodat origjinale të suksesshme dhe mjekësore të zbuluara nga vetë Dr. HEBIBI përvoja e suksesshme mbi 36 vjeqare në mjekësinë bashkohore. Mu për gjitha këto suksese dhe metoda të reja dhe origjinale mjekësore të zbuluara nga vetë Dr. med. ISMET HEBIBI, librin shkencorë e kam titulluar"ZBULIMET MJEKËSORE" nga Dr. Ismet Hebibi- Shkencëtar i Mjekësisë.Ka të gatshme për botim edhe shumë libra me tregime dhe poezi të pabotuara, por në dorëshkrim dhe të gatshme presin ditët e mira të botimeve.

Specializoi në degën e Oftalmologjisë në Shkup dhe Prishtinë. Eshtë Oftalmolog-kirurg dhe zbulues e shërues i shumë sëmundjeve në lëmitë mjekësore, me një përvojë dhe suksese 36 vjeçarë( Kanal loti pa operacion, Kancer syri pa operacion, Kancer gjiri te femrat-pa operacion, Kancer lëkure dhe kancere tjera gjithashtu pa operacion, dhe shërues i sëmundjeve lëkurore:psoriasis, akne, pemfygoid, rosacea, dermatite,dhe gjitha alergjite lëkurore.Gjithashtu është shërues i Epilepsisë dhe sëmundjeve nervore,gjitha sëmundjeve të përgjithshme akute dhe kronike.)

Vazhdimisht punoi dhe u avancua si profesionist në mjekësi, si brenda ashtu edhe jashtë vendit, por është i palodhshëm edhe si shkrimtar dhe veprimtar politik.Në vitin 2000 ka hartuar Letrat për Pavarësinë e Kosovës, dhe i ka dërguar në adresa të organizatave UN, KS i UN, KE, si dhe në adresa të shumë Presidentëve(SHBA,ANGLI, SPANJË, FRANCË, HOLANDË, BELGJIKË, ZVICËR, GJERMANI, AUSTRI, ITALI, SHQIPËRI, KROACI , MAQEDONI, SLlOVENI)dhe shumë Kryeministrave dhe Parlamenteve të botës demokratike.Gjithashtu më vonë edhe Zotit Ahtisari, Albert Rohan, S. Lehne, Havier Solanës ,Zotit Uisner ,dhe shumë Senatorëve dhe Kongresmenëve miq amerikan. Ka marrë përkrahje dhe ka korespondencë aktive me shumë personalitete shtetërore anëkënd botës demokratike për Pavarësinë e plotë të Kosovës, dhe tani korrespondon në mënyre aktive dhe ka miqësi me Znj.Micheline Calmy- Rey, Z. Havier Solana, Z. Stipe Mesiq, Z.Alfred Moisiu dhe me Presidentin e madh dhe të nderuar të Amerikës dashur dhe miqëve tonë të përjetshëm Z.Donald J.Trump.

(LIGJËRON NË TË GJITHA KONFERENCAT DHE SEMINARET POLITIKE QE MBAHEN NË KOSOVË DHE JASHT- PER KONSOLIDIMIN, AVANCIMIN DEMOKRATIKO -JURIDIK TË GJITHA TE DREJTAVE LIGJORE DEMOKRATIKE DHE LIRIVE NJERËZORE. SI DHE PËR BASHKËPUNIM RAJONAL, EUROPIAN E BOTËROR PËR PAQEN DHE SIGURINË E PËRGJITHSHME. BËN KOMENTE NË TË GJITHA GAZETAT DHE AGJENCITË E LAJMEVE NË INTERNET.)

Kredoja e Tij jetësore është liria njerëzore dhe liria shpirtërore, mirëqenia dhe shëndeti i njerëzve,si dhe lumturia e të gjithë njerzëve në gjithë rruzullin e bukur toksorë!Puna, nderi, sinqeriteti dhe pavarësia fizike e shpirtërore bashk me gjitha dituritë e akumulluara botërore e bëjnë secilin njeri- plotsishtë Njeri! Njeh dhe shkruan bukur gjuhën shqipe, kroate, gjermane, sllovene dhe anlgeze. Jeton, vepron dhe punon në Junik- Kosovë, tel:+383 44 175 966 si dhe email:dr.ismethebibi@gmail.com.

Kërkesë redaktimi më 14 maj 2019[Redakto nëpërmjet kodit]

Sistemi Banakar ne Shqiperi[Redakto nëpërmjet kodit]

Sistemi bankar ne Shqiperi, ashtu si edhe ne ekonomite e tjera, eshte organizuar ne dy nivele: bankat e nivelit te dyte, ose bankat tregetare, dhe nje banke qendrore (Banka e Shqiperise). Sistemi bankar ne vendin tone eshte zhvilluar vone dhe ka pasur luhatjet e tij qe lidhen me zhvillimet ekonomike dhe shoqerore. Ne ekonomine e centralizuar, sistemi karakterizohej nga pronesia shteterore e bankave, nga mungesa e sistemit bankar me dy nivele dhe roli i kufizuar i bankave. Kalimi drejt ekonomise se tregut u shoqerua edhe me reformimin bankar, i cili filloji me krijimin e sistemit bankar nepermjet ligjeve "Per Banken e Shqiperise" dhe "Per Sistemin Bankar", ne prill te 1992. Fillimisht u krijua Banka Kombetare Tregetare (e cila u shkeput nga Banka e Shtetit), Banka Tregetare Agrare(nga shndrrimi i ish-Bankes Bujqesore), dhe Banka e Kursimeve(nga shnderrimi i Institutuit te Kursimeve dhe Sigurimeve Shoqerore). Gjate 20 viteve te fundit, jane themeluar ose kane krijuar filale ne Shqiperi disa banka private te huaja dhe vendase si: Banka Alpha, Union Bank, Credins, Intesa, Raiffeisen etj.

Organizimi i Bankes se Shqiperise[Redakto nëpërmjet kodit]

Banka qendrore eshte autoriteti monetar qe harton e zbaton politiken monetare dhe kryen funksione te tjera te rendesishme per ekonomine. Banka qendrore e Shqiperise u krijua ne vitin 1992, ne periudhen e ndryshimit te regjimit politik dhe ekonomik, me ligj te vecante, i cili eshte permiresuar vazhdimisht ne perputhje me zhvillimin e vedit drejt ekonomise se tregut. Ne vitet 1996 dhe 1997 u bene disa permiresime te rendesishme te ligjit, ku si qellim kryesor i Bankes se Shqiperise u percaktua stabilitei i cmimeve. Banka e Shqiperise drejtohet nga Keshilli Mbikeqyres, administratoret dhe departamentet e Bankes se Shqiperise. Struktura organizative e Bankes se Shqiperise perbehet nga Keshilli Mbikeqyres, i cili eshte organi me i larte vendimmarres; nga guvernatori, dy zvendesguvernatoret, te cilet jane administratoret e bankes dhe realizojne drejtimin e saj ne baze te vendimeve te Keshillit Mbikeqyres dhe ligjit; inspektori i pergjithshem, 16 departamente dhe 5 dege rajonale ne qytete te tjera te Shqiperise si: Lushnje, Elbasan, Gjirokaster, Shkoder dhe Korce. Ai zgjidhet nga parlamenti me propozim te Presidentit te Republikes per nje periudhe 7 vjecare.

Tiparet themelore te bankes qendrore[Redakto nëpërmjet kodit]

Pavaresia eshte tipar thelbesor i bankave qendrore. Ajo eshte pavaresi relative dhe shprehet ne marrjen e vendimeve qe realizojne funksionet e bankes qendrore. Pavaresia konkretizohet, se pari, ne menyren e emertimit te guvernatorit dhe keshillit drejtues, e cila parashikon nje mandat te gjate kohor dhe procedura jo te lehta per shkarkimin e tyre para afatit ligjor. Se dyti, pavaresia shfaqet ne fuqine e bankes, ne vendimet e lidhura me politiken monetare dhe instrumentet e realizimit te saj, si dhe me menyren dhe madhesine e financimit te qeverise nga banka qendrore. Pervec pavaresise, tipare te rendesishme te bankave qendrore sot ne bote jane edhe transparenca gjithnje e me e madhe e vendimmarrjes se tyre dhe pergjegjshmeria nepermjet llogaridhenies. Ne cilesine e autoritetit monetar e mbikqyres te vendit, Banka e Shqiperise gezon funsionet e mirefillta te nje banke qendrore klasike, ne menyre qe te garantoje aritjen dhe ruajtjen e stabilitetit te cmimeve dhe eficencen e sistemit financiar.

Bankat tregetare[Redakto nëpërmjet kodit]

Ne sistemin ekonomik, ku rolin e parase e luajne parate e dekredituara, bankat luajne nje rol themelor ndermjet kursimtareve dhe huamarresve. Banka te llojeve te ndryshme, si banka kursimi, unione krediti, grumbullojne fonde nga individet qe i kursejne ato per t'i perdorur me vone, duke u paguar atyre interesin. Bankat u japin hua atyre qe kane nevoje, te cilet paguajne interesin per huan e marre. Bankat kane lindur gjate periudhes historike te mesjetes dhe sherbenin si vende te sigurta per ruajtjen e arit dhe per te percaktuar pastertine e tij. Depozituesit e arit merrnn nje deftese nga bankat, qe vertetonin sasine e arit te ruajtur. Nje dite keto deftesa u kthyhen ne para, pasi tregetaret filluar t'i shkembenin ato per mallra. Bankat e sotme ndihmojne ne krijimin e parase dhe zgjerimin e ofertes se saj me ane te dhenies se haujve. Sa me shume hua te jape banka nga sasia e parave ne dispozicion, aq me shume para krijon ajo, pra aq me shume zgjerohet oferta e parase. Pjesa qe bankat mund te japin hua varet nga sasia qe ato duhet te mbajne si rezerve per te paguar depozituesit sa here qe ata kerkojne shumat e depozituara. Bankat qendrore i detyrojne bankat e nivelit te dyte qe te mbajne nje minimum te depozitave si rezerve, qe njihet si rezerva e detyrueshme. Rezerva e detyrueshme eshte perqindja mbi vleren e depozitave qe mbajne bankat duke mos e dhene hua, qe vendoset nga banka qendrore.

Sherbimet e ndryshme bankare[Redakto nëpërmjet kodit]

Bankat moderne, jo vetem qe pranojne depozita dhe japin kredi, por kryejne edhe nje varg sherbimesh te tjera te dobishme, si per shembull sherbimet e kryerjes se pagesave ne menyra te ndryshme. kryerja e pagesave me ceqe eshte nje sherbim i renderishme i bankes. Pagesat me ceqe per mallra dhe sherbime shmangin perdorimin e kartmonedhes. Kjo rrit eficencen e parase si mjet shkembimi. Kartat e kreditit jane karta plastike qe i krijojne mundesi mbajtesit te tyre te bleje mallra dhe sherbime nga dyqanet, restorantet etj., pa perdorur para ne dore apo ceqe. Makinat automatike te parase vendosen ne vende jashte filaleve te bankave, duke u dhene mundesine klienteve qe te terheqin para te thata nga llogarite e tyre bankare gjate 24 oreve. Kembimet valutore. Bankat ofrojne edh sherbimin e blerjes ose shitjes se valutes se huaj.

Burimet[Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia 12|pegi|https://shkollaime.al/login/index.php

Hysen Tërpeza[Redakto nëpërmjet kodit]

Nderime për te gjith,Nga trashigimtari i Hysen Tërpezes.Nipi Hyseni dhe familja e legjendarit te Hysen Tërpezes.

Kërkesë redaktimi më 17 prill 2020[Redakto nëpërmjet kodit]

Çarls Darvin ka mbledhur shumë dëshmi për të sqaruar se bota e gjallë ka ndryshuar gjatë kohës .Vlen të theksojmë se Darvini ddhe në moshën rinore ka shprehur dashuri të madhe ndaj natyres .Darvini nuk ka qenë biolog i shkolluar por ka pasur një kureshtje të madhe dhe aftësi të veçantë vrojtuese. Darvini ka udhetuar ne disa vende si në Amerika e jugut Britania e madhe Austalia etj ai ka udhtuar me anijen e ti "Bigëll" .

Kërkesë redaktimi më 17 prill 2020[Redakto nëpërmjet kodit]

Dua te jem pjes ne kete artikull

Kërkesë redaktimi më 5 janar 2021[Redakto nëpërmjet kodit]

Duke ju lutur për të hapur një faqe mbi emrin e fisit tim