Wikipedia diskutim:Të drejta autori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi faqen teknike Të drejta autori. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Cënim s'ekziston në gjuhën shqipe por Cenim. Kopjembrojtura në shqip nuk është e nevojshme të përkthehet bukvalisht se e humb pastaj kuptimin. tung --bet_0 2006 Shkurt 23 09:53 (UTC)

Kërkesë redaktimi më 15 janar 2013[përpunoni burim]

un dua te regjistrohem

Bukur por[përpunoni burim]

Kjo rregullore eshte shkruar mire, po gjysma e artikujve ne wikin shqiptar jane copy-paste i artikujve neper gazeta. Per shembull Kristaq Tutulani eshte kopje a ketij artikulli te Dalan Buxhelit A mund t'i fshijme ato artikuj qe jane kopje? Me mire nje rresht i sakte, sesa nje kopje. --Ushtriapopullore (diskutimet) 13 janar 2016 21:42 (CET)

Pershendetje Ushtriapopullore! Vullnetaret e Wikipedias perpiqen shume qe ta permiresojne dhe mirembajne Wikipedian, megjithate ka plot artikuj te shkruar jashte rregullave te Wikipedias, te cilet jo gjithmone vihen re nga perdoruesit. Prandaj ju falenderojme per interesimin tuaj dhe shpresojme te na ndihmoni edhe me tej. Per te kaluar te rasti konkret: Artikulli Kristaq Tutulani kishte pjese te kopjuara nga diku tjeter, natyrisht jo nga gazeta qe permendni ju, pasi teksti ishte hedhur ne Wikipedia shume kohe perpara se te botohej ne gazete. Tani artikulli u kthye ne nje version tjeter dhe pjesa e kopjuar u hoq. Nese gjeni artikuj te tjere te cilet jane ne kundershtim me rregullat e Wikipedias, mos ngurroni te shkruani, ose edhe t'i permiresoni vete. Megjithate, gjithnje shiko daten e shkrimit te artikullit ne Wikipedia dhe daten e publikimit ne faqe te tjera, pasi mund te ndodhe qe nje artikull i shkruar ne Wikipedia te kopjohet nga nje faqe tjeter. Edhe nje here, faleminderit! --Olsi (diskutimet) 14 janar 2016 00:42 (CET)
Faleminderit Olsi, dhe pergjigjja juaj eshte e perkryer. --Ushtriapopullore (diskutimet) 14 janar 2016 17:15 (CET)