William Golding

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Sir William Golding Nobel prize medal.svg
William Golding 1983.jpg
Golding më 1983
Ditëlindja: 19 shtator 1911
Vendlindja: Newquay, Cornwall, Angli Britania e Madhe Britania e Madhe
Ditëvdekja: 19 qershor 1993
Vendvdekja: Perranarworthal, Cornwall Britania e Madhe Britania e Madhe
Kombësia: britaneze
Zhanri: romane, poezi

Sir William Gerald Golding (19 shtator 191119 qershor 1993) ishte romansier dhe poet britanik. Fitues i Çmimit Nobel për Letërsi, për vitin 1983.

Jeta e hershme[redakto | redakto tekstin burimor]

Jeta në arsim[redakto | redakto tekstin burimor]

Veprat[redakto | redakto tekstin burimor]

Poezi[redakto | redakto tekstin burimor]

Drama[redakto | redakto tekstin burimor]

  • The Brass Butterfly (1958)

Novela[redakto | redakto tekstin burimor]

Dokumentare[redakto | redakto tekstin burimor]

Në gjuhën shqipe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]