William Wordsworth

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

William Wordsworth (7.4.1770 – 23.4.1850) Ishte një poet i madh i periudhes romantike angleze i cili me Samuel Taylor Coleridge, ndihmoi për të nisur periudhen Romantike te vjeter ne letersine angleze  me publikimet e tyre të përbashkëta  Baladat Lirike (1798).

Kryevepra e Wordsworth  në përgjithësi konsiderohet të jetë Prelud, një poezi semiobiografike e viteve të tij të hershme që ai i rishikoji dhe zgjeroi disa herë, e cila ishte titulluar dhe botuar pas vdekjes se tij. Kjo me pare ishte e njohur si Poema e Coleridge. Wordsworth ishte nje poet i rendsishem Britanik nga viti 1843 deri në vdekjen e tij në viti 1850.[1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga pesë fëmijët ai ishte femija i dyte i Gjoni Wordsworth dhe Ann Cookson, William Wordsworth ka lindur më 7 prill te vitit 1770 në Wordsworth në Cockermouth, Cumberland,[2] Nje rajon piktoresk në veriperëndim të Anglisë e njohur si Liqeni i Qarkut. Me motrën e tij, poeti dhe diaristi Dorothy Wordsworth, me të cilin ai ishte i  afërt gjate gjithë jetës se tij, e cila kishte lindur nje vite pas tij, dhe të dy ishin pagëzuar së bashku. Ata kishin tre vëllezër e motrat te tjera: Richard,ishte femiu me i madh, i cili u bë avokat; Gjoni lindi pas Doroth-it, i cili shkoi në det dhe vdiq në anijen ku ai ishte kapiten ne vitin 1805, Konti i Abergavenny, u përmbyt larg brigjeve jugore të Anglisë, dhe Christopher, më i riu, hyri në kishë dhe u arriti te behet Master i Trinity College, Cambridge.[3]

Wordsworth i ati ishte një përfaqësues ligjor i James Lowther, 1 Konti i Lonsdale dhe, përmes lidhjet e tij, jetonte në një rezidencë të madhe në qytetin e vogël. Ai ishte shpesh larg shtëpisë për punë, kështu që e vegjël, William dhe vëllezërit e motrat e tij të kishin pak angazhimin e tij dhe të mbetet i largët prej tij deri në vdekjen e tij në vitin 1783.[4] Megjithatë, ai e ka inkurajuar William në leximin e tij, dhe, në veçanti, të vendosur atë për të kryer të kujtesës të madhe pjesë e vargut, duke përfshirë punime nga Milton, Shekspiri dhe Spenser. William ishte gjithashtu i lejohet të përdorë të atit të tij bibliotekës. William edhe shpenzuar kohë në të nënës së tij në shtëpinë e prindërve në Penrith, Cumberland, ku ai ishte i ekspozuar ndaj moors, por nuk e ka marrë së bashku me gjyshërit e tij ose të xhaxhait të tij, të cilët gjithashtu jetonin atje. E tij armiqësore e bashkëveprimit me ta shqetësuar atë deri në pikën e mendojnë të bëjnë vetëvrasje.[5]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Poet Laureate", The British Monarchy official website.
  2. ^ "Wordsworth House", Images of England, English Heritage, arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2011, marrë më 21 dhjetor 2009 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Appendix A (Past Governors) of Allport, D. H., & N. J. Friskney, A Short History of Wilson's School, Wilson's School Charitable Trust, 1986.
  4. ^ Moorman 1968 pp. 5–7.
  5. ^ Moorman 1968:9–13.