Wilnsdorf

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Wilnsdorf
Komunë
noform
Qendra tregtare në Wilnsdorf
Stema_figura
Stema e Wilnsdorfit
Vendndodhja
Wilnsdorf is located in Gjermania
Wilnsdorf
Wilnsdorf

Koordinatat: 50°49′V 08°06′L / 50.817°V 8.100°L / 50.817; 8.100

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Shteti federal Nordrhein-Westfalen
Rajoni Arnsberg
Distrikti Siegen-Wittgenstein
Kryetari i Bashkisë Christa Schuppler
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 72,04 km2
Lartësia 380 m (m.n.d.)
Popullsia 20,244 banorë (31 dhjetor 2017)
Dendësia 281 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 57234
Prefiksi 02739, 02737, 0271
Targa SI, BLB
Faqja Zyrtare www.wilnsdorf.de

Wilnsdorf është komunë në shtetin federal Nordrhein-Westfalen, Gjermani.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wilnsdorf u përmend për herë të parë në vitin 1185 nën emrin Willelmesdorf. Një formë tjetër e emrit të bashkësisë është gjithashtu e regjistruar, Wielandisdorf, e cila bazohet në një legjendë lokale rreth një farkëtarit të quajtur Wieland i cili, sipas njohurisë lokale, jetonte aty pranë. Është e vërtetë se nxjerrja e hekurit dhe shkrirjes kishin fillimet e tyre në Wilnsdorf, dhe në të gjithë Siegerland, shumë shekuj më parë. Historia e parë përmend një minierë në atë që sot është zona komunale e komunitetit më 1298.

Midis shekullit të 12-të dhe mesit të shekullit të 17-të, kalaja dhe shtëpia madhështore e Kalorësve të Kolbe u gjetën në Wilnsdorf. Ata ishin në këtë kohë Vögte (≈ mbikqyrës) të Princave të Nassau-Siegen mbi pjesë të gjerë të Siegerland. Në kohën e Napoleonit, Wilnsdorf, si pjesa tjetër e Siegerland, ishte nën sundimin e Dukatit të Madh të Bergut.

Në fillim të shekullit të 19-të, bashkësitë e Eisernit, Obersdorf-Rödgen, Rinsdorf, Wilgersdorf, Wilnsdorf, Niederdielfen dhe Oberdielfen, tashmë të gjitha në Prusia, u bashkuan nën Amt të Wilnsdorf. Më vonë, në Amt të Wilnsdorf u përfshi edhe komuniteti i Wilden, ish-pjesë e Amt të Burbach.

Në vitin 1957, minierat në Wilnsdorf përfunduan, dhe miniera e fundit e hekurit u mbyll. Më 1 janar 1969, komunat e mëparshme të pavarura në Amt u bashkuan për të formuar komunitetin më të madh të Wilnsdorf, përjashtim i vetëm që ishte Eisern, i cili shkoi në qytet (tani qytet) të Siegen. Kreu i komunës nga viti 1969 deri në vitin 2004, së pari si drejtor i komunitetit dhe më pas si kryetar i bashkisë, ishte Karl Schmidt, i cili pas tërheqjes u bë qytetari i parë nderi i komunitetit.

Emblema[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Luani është nga krahët e Nassaut, ngjyrat blu dhe ari (ose të verdhë) janë ngjyrat e Nassaut. Pjesa e poshtme e mburojës vjen nga krahët e Kalorësve të Kolbes.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Popullsia
1969 16.137
1970 16.451
1971 16.774
1972 17.045
1973 17.332
1974 17.580
1975 17.689
1976 17.941
1977 18.353
1978 18.655
Viti Popullsia
1979 18.770
1980 19.126
1981 19.198
1982 19.332
1983 19.401
1984 19.404
1985 19.689
1986 19.896
1987 19.884
1988 19.929
Viti Popullsia
1989 20.145
1990 20.497
1991 20.858
1992 21.241
1993 21.246
1994 21.430
1995 21.630
1996 21.631
1997 21.704
1998 21.777
Viti Popullsia
1999 21.704
2000 21.637
2001 21.618
2002 21.568
2003 21.533
2004 21.430
2005 21.405
2006 21.286
2007 21.197
2008 21.042
Viti Popullsia
2009 20.991
2010 20.752
2011 20.3631
2012 20.249
2013 20.196
2014 20.132
2015 20.512
2016 20,389[1]
2017 20,244

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bevölkerung in Nordrhein Westphalia". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Retrieved on 24 February 2018