Jump to content

Wolfgang Kohler

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Wolfgang Kohler
EmriWolfgang Kohler
Lindja1887
VendlindjaRevel Estoni
Vdekja1920
Vendvdekja1967
EraShekulli XIX-XX
RajoniPsikologë Gjerman

Wolfgang Kohler u lind në Revel, Estoni, më 1887 dhe u rrit në Gjermani. Është një nga themeluesit e psikologjisë së formës.

Atij iu dha grada shkencore Ph.D. nga Universiteti i Berlinit, në vitin 1909. Më pas ai shkoi në Universitetin e Frankfurtit ku takoi Werthimer dhe Koffka. Në vitin 1913 shkoi në ishujt Canary ku u bë drejtor i një stacioni studimor mbi sjelljet e bletëve. Kohler zbatoi parimet geshtalt për të studiuar tek shimpanzetë të mousert që realizohet në kuptimin e atyre marrëdhënieve që shpien në zgjidhjen e problemeve. Në vitin 1930 ai u arratis në SHBA dhe u bë profesor në Kolegjin e Swarthmore.

Kohler vdiq më 1967.