Jump to content

Worcester

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Worcester
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Faqja zyrtareWeb faqja

Worcester (Uster) është një qytet prej me shume se 250.000 banorë në pjesën qendrore të Shtetit Federal Massachusetts ne Verilindje te SHBA. Ne vitin 2005 të paktën 20.000 emigrantë nga Shqipëria jetojnë dhe punojnë në Worcester.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Worcester është qendra administrative e Worcester County (Rrethi i Worcester) që shtrihet në pjesën qendrore të shtetit Massachusetts. Worcester është qyteti i dytë më i madh në MA pas Boston, një qendër që në të ardhmen e afërt pritet të shijojë një rritje në ekonominë lokale.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Worcester ka një përbërje të përzierë të popullsisë ku shqiptarët përbëjnë një copëz të konsiderueshme, diku midis 6-8 %. Virtualisht të gjithë qytetarët e Worcester kanë pasur të bëjnë me shqiptarë në situata të ndryshme, pasi shqiptarët kanë emigruar këtu që në fillimet e shekullit të XX. Fan Noli gjatë rinisë së tij ka jetuar edhe në Worcester.

Vala e dytë e emigrantëve shqiptarë në Worcester filloi nga fillimvitet 90 dhe vazhdo akoma edhe sot me një fluks të reduktuar disi. Shumë prej të ardhurve të rinj në Worcester janë familjarë të mërgimtarëve të dikurshëm, që fituan status prej Qytetarisë Amerikane të gjyshërve. këta janë kryesisht nga qyteti dhe rrethinat e Korçës. megjithatë në Worcester gjen shqiptarë nga të gjitha rrethet e vendit tonë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha Ortodokse Shqiptare në Worcester

Gazeta e qytetit mban titullin Telegram & Gazette.

Shqiptarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një numër i konsiderueshëm botimesh shqip, libra të rinj të sapobotuar në Tiranë, revistat JETA, Klan, mund të gjenden në Bibliotekën publike të qytetit.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]