Jainizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Xhainizmi)
Jump to navigation Jump to search
Flamuri Jain në Indi

Jainizmi ( /ˈnɪzəm/[1]), e njohur tradicionalisht si Jain Dharma,[2] është një nga fetë më të lashta indiane.

Tre parimet kryesore të jainizmit janë ahimsa ('jo-dhunë'), anekantavada ('jo-absolutizmi'), dhe aparigraha ('mos-lidhje'); ajo karakterizohet gjithashtu nga asketizmi. Ndjekësit e jainizmit kanë pesë premtime kryesore: ahimsa ('jo dhunë'), satya ('e vërteta'), asteya ('jo vjedhje'), brahmacharya ('celibat', 'dëlirësi') dhe aparigraha ('jo lidhje'). Këto parime kanë ndikuar në kulturën Jain në shumë mënyra, të tilla si duke çuar në një mënyrë jetese kryesisht vegjetarianë që shmang dëmtimin e kafshëve dhe ciklet e tyre të jetës. Parasparopagraho Jivanam ('funksioni i shpirtrave është të ndihmosh njëri-tjetrin') është motoja e jainizmit. Namokar Mantra është lutja më e zakonshme dhe themelore në jaainizmin.[3]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ ""Jainism" (ODE)", Oxford Dictionaries 
  2. ^ Sangave 2006, p. 15.
  3. ^ Voorst 2015, p. 107.