Xhamia Fittja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhamia Fittja në tetor të vitit 2012

Xhamia Fittja ndodhet në liqenin Albykomunën Botkyrka. Më 26 prill 2013, ezani u thirrë për herë të parë në Suedi.

Ndërtimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhamia ka filluar të ndërtohet në vitin 1998 dhe është përfunduar në vitin 2007. Minaret e xhamisë janë 32.5 metra të larta. Xhamia ka po ashtu vende për namaz edhe për femra e cila dhoma është 200 metra katrorë. Xhamia është e përbashkët edhe me banesën e hoxhës.

Ezani i parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 26 prill në ora 12:57, hoxha i kësaj xhamie Ergin Öcgem ka thirrur ezanin nëpërmjet mikrofonit dhe altoparlantit të minares. Kjo u bë hera e parë e cila Suedia ka ndëgjuar ezanin.