Xhamia Imam Ali (Danimarkë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Xhamia Imam Ali (Arabisht: مسجد الإمام علي) është xhami në Kopenhagë. Imami i kësaj xhamie është Sayyed Mohammad Mehdi Khademi. Xhamia ofron aktivitete të ndryshme te muslimanët e Danimarkës. Projekti ka kushtuar 40-50 milionë krona daneze, të cilat janë marrur nga donacionet private[1] dhe me ndihmën e disa iranianëve të pasur (nuk duhet të ngatërrohet me regjimin iranianë).[2] Xhamia e re është hapur më 1 tetor 2015[3] dhe ka rreth 3,500 metra katrorë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sådan skal Københavns nye moské se ud Arkivuar 30 gusht 2009 tek Wayback Machine – Jyllands Posten
  2. ^ Moské bygges med penge fra Iran Arkivuar 5 tetor 2009 tek Wayback Machine, Jyllands-Posten, 01.09.09
  3. ^ Ritzau (1 tetor 2015). "Stormoske åbner efter at have været på vej i årevis". Dagbladet Information. Marrë më 2 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)