Xhamia Juhari Govhar Aga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia në vitin 2010

Xhamia Yukhari Govhar Agha (Gjuha azere: Yuxarı Gövhar Ağa məscidi) është xhami e cila ndodhet në Shusha. Xhamia është nën kontrollin e Nagorno-Karabakh që prej okupimit të Shushës më 8 maj 1992.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas historianit Mirza Jamal Karabakhi, ndërtimi i xhamisë filloi me urdhër të Ibrahim Khalil Khan më 1768, por ndërtimi është ndaluar për një kohë. Ndërtimi filloi prapë dhe ka përfunduar më 1883-1885 prej arkitektit Karbalayi Safikhan Karabakhi me urdhër të vajzës së Ibrahimit.

Situata e tanishme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qeveria e Nagorno-Karabakh ka bërë mjaft renovime që nga viti 2008.[2][3] Sidoqoftë disa anëtarë azerbajxhanë vizituan delegacionin Nagorno-Karabakh duke thënë se xhamia është ende e shkatërruar dhe asnjë renovim nuk ka filluar të bëhet.[4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Plants Genetic Resources in Central Asia and Caucasus". Marrë më 20 korrik 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Armenian Karabakh Official Says Mosques Being Repaired". 18 nëntor 2010. Marrë më 18 shkurt 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Karabakh Mosques Restored". 20 shtator 2007. Marrë më 18 shkurt 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Члены делегации, посетившей несколько дней назад Нагорный Карабах и Армению, побывали и в шушинской мечети "Говхар ага"". 6 korrik 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 6 korrik 2011. Marrë më 26 korrik 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)