Xhamia Orta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia Orta

Xhamia Orta (Greqisht: Ορτά Τζαμί Orta Tzami; Turqisht: Orta Camii) është një xhami osmane historike në Veria, Greqia. Ajo është ndërtuar në vitin 1490 nga Turqit Osmanlli.

Ajo ka një kupolë dhe një minare dekorative. Grekët le ndërtesa përkeqësohet.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Marge, Anastasia I.; Matskani, Anna S. (2007). "Η οθωμανική αρχιτεκτονική στην πόλη της Βέροιας" [The Ottoman architecture in the city of Veroia]. Αρχαιολογία και Τέχνες (në greqisht) (105): 72–78. ISSN 1108-2402.