Xhamia Sylejmanie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia e Sylejmanies

Xhamia e Sylejmanies (Turqisht: Süleymaniye Camii) ose Xhamia e Sylejman Pashës ështe nje xhami osmane historike në ishullin e Rhodos, Greqi. Ajo është ndërtuar në vitin 1522 nga arkitektet turk osmanlli me emrin e sulltanit Sylejmani i Madhërishëm. Ajo është rikonstruktuar në vitin 1808.

Ngjyra e xhamisë Sylejmanie është rozë dhe ajo ka një minare të bukur.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Xhamia Sylejmanie – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

"Religious Monuments". http://www.rhodes.gr. Municipality of Rhodes. Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 prill 2012. Marrë më 23 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Lidhje e jashtme në |website= (Ndihmë!)