Xhamia e Feties

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhamia e Feties

Xhamia e Feties (Greqisht: Φετιχιέ τζαμί; Turqisht: Fethiye Camii) ose Xhamia e Ali Pashë Tepelenës është një xhami historike në Janina, Greqia. Ajo është ndërtuar në vitin 1430 nga Turqit Osmanlli.

Ajo u rimodeluar gjerësisht në 1795 nga shqiptar Ali Pasha Tepelena, i cili e bëri atë xhamia kryesore e pallatit të tij. Varret e Ali Pashës dhe familjes së Aliut vetes janë të vendosura para xhamisë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]