Xhamia e Ibrahim Pashës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia e Ibrahim Pashës

Xhamia e Ibrahim Pashës (Turqisht: İbrahim Paşa Camii) ështe nje xhami osmane historike në ishullin e Rhodos, Greqi. Ajo është ndërtuar në vitin 1530 nga arkitektet turk osmanlli me emrin e kryevezirit Ibrahim Pashë Pargaliu. Minareja është rikonstruktuar në vitin 1928.

Ngjyra e xhamisë Ibrahim Pasha është bardhë dhe ajo ka një minare të bukur.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Xhamia e Ibrahim Pashës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

"Rodos'taki Recep Paşa Camii'ne Çok Yazık Oldu". Turizm Haberleri. Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 mars 2016. Marrë më 13 janar 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)