Xhamia e Madhe e Kopenhagës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia e Madhe e Kopenhagës

Xhamia e Madhe e Kopenhagës (Danisht: Københavns Stormoské) është xhami dhe qendër islamike. Xhamia u inaugurua më 19 qeshor 2014 dhe është xhamia e parë e cila ka minare. Ndërtimi i xhamisë është financuar nga Emiri i Katarit Hamad bin Khalifa Al Thani[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Endowments Minister Opens Hamad bin Khalifa Center in Denmark" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 gusht 2014. Marrë më 4 dhjetor 2016.