Xhamia e Mahmut Çelebiut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Xhamia e Mahmut Çelebiut (Greqisht: Τζαμί του Μαχμούτ Τσελεμπή, Turqisht: Mahmut Çelebi Camii) ose Xhamia Bojali (Μπογιαλί Τζαμί Boyali Camii) është një xhami dhe teqe historike në Veria, Greqia. Ajo është ndërtuar në shekullin 14. nga Turqit Osmanlli.

Ajo kishte një minare.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Marge, Anastasia I.; Matskani, Anna S. (2007). "Η οθωμανική αρχιτεκτονική στην πόλη της Βέροιας" [Arkitektura otomane në qytetin e Veroisë]. Αρχαιολογία και Τέχνες (në greqisht) (105): 72–78. ISSN 1108-2402.

Koordinatat: 40°31′11″V 22°12′13″L / 40.519732°V 22.203488°L / 40.519732; 22.203488