Xhamia e Medresesë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Xhamia e Medresesë (Greqisht: Μενδρεσέ Τζαμί) apo Xhamia Eminzade Haxhi Ahmet Aga (Turqisht: Eminzâde Hadji Ahmed Agha Camii) ose Xhamia e Musa Çelebiut është një xhami historike dhe xhamia më e madhe në qytetin e Veria, Greqi. Ajo është ndërtuar në vitin 1430 nga Turqit Osmanlli.

Xhamia e Medresesë ka nje minare dhe një mihrabin i mirë-dekoruar.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Marge, Anastasia I.; Matskani, Anna S. (2007). "Η οθωμανική αρχιτεκτονική στην πόλη της Βέροιας" [Arkitektura otomane në qytetin e Veroisë]. Αρχαιολογία και Τέχνες (në greqisht) (105): 72–78. ISSN 1108-2402.