Xhamia e Mehmet Beut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia e Mehmet Beut

Xhamia e Mehmet Beut (Greqisht: Τέμενος Μεχμέτ Μπέη; Turqisht: Mehmed Bey Camii) ose Xhamia e Ahmet Pashës apo Ajasofja (Αγιά Σοφιά) është një xhami osmane historike në Serez, Greqia. Ajo është ndërtuar në vitin 1492-1493 nga turqit osmanlli.

Xhamia e Ahmet Pashës është ndërtuar me urdhër të Mehmet Beut në vitin 1492 dhe 1493. Kjo është xhamia më e vjetër në qytet.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Xhamia e Mehmet Beut – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  • Dadaki, Stavroula. "Τέμενος Μεχμέτ Μπέη, Σέρρες: Περιγραφή". Hellenic Ministry of Culture. Marrë më 10 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)