Xhamia e Rexhep Pashës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia e Rexhep Pashës

Xhamia e Rexhep Pashës (Turqisht: Recep Paşa Camii) ështe nje xhami osmane historike në ishullin e Rhodos, Greqi. Ajo është ndërtuar në vitin 1588 nga arkitektet turk osmanlli me emrin e kryevezirit Rexhep pashë Topalli. Minareja nuk është rikonstruktuar.

Ngjyra e xhamisë Rexhep Pasha është zi dhe ajo ka vetem një minare të bukur.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Xhamia e Rexhep Pashës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

"Rodos'taki Recep Paşa Camii'ne Çok Yazık Oldu". Turizm Haberleri. Marrë më 13 shkurt 2012.