Xhamia e Rexhep Pashës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia e Rexhep Pashës

Xhamia e Rexhep Pashës (Turqisht: Recep Paşa Camii) ështe nje xhami osmane historike në ishullin e Rhodos, Greqi. Ajo është ndërtuar në vitin 1588 nga arkitektet turk osmanlli me emrin e kryevezirit Rexhep pashë Topalli. Minareja nuk është rikonstruktuar.

Ngjyra e xhamisë Rexhep Pasha është zi dhe ajo ka vetem një minare të bukur.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Xhamia e Rexhep Pashës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

"Rodos'taki Recep Paşa Camii'ne Çok Yazık Oldu". Turizm Haberleri. Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 mars 2016. Marrë më 13 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)