Xhamia e Brestovcit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Xhamia në Brestovc)

Xhamia e Brestovcit, Rahovec, Kosovë e ndërtuar në vitin 1600 gjer në vitin 1999 në këtë objekt janë falur të gjitha kohët e namazit, d.m.th ka qenë në përdorim të plotë.

Xhamia në Brestovc është djegur e shkatërruar tërësisht nga forcat serbe më 1999, tani nga ish-xhamia ka ngelur vetëm minareje dhe disa gërmadha mbi themelet e xhamisë. Në Brestovc është ndërtuar xhamia e re më 2006 por në truall të ri dhe në lagje tjetër.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bashkësia Islame e Kosovës". Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2013. Marrë më 24 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)