Xhamia në Brestovc

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Xhamia e Brestovcit, Rahovec, Kosovë e ndërtuar në vitin 1600 gjer në vitin 1999 në këtë objekt janë falur të gjitha kohët e namazit, d.m.th ka qenë në përdorim të plotë.

Xhamia në Brestovc është djegur e shkatërruar tërësisht nga forcat serbe më 1999, tani nga ish-xhamia ka ngelur vetëm minareje dhe disa gërmadha mbi themelet e xhamisë. Në Brestovc është ndërtuar xhamia e re më 2006 por në truall të ri dhe në lagje tjetër.[1]

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Referenca[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Bashkësia Islame e Kosovës